Za několik dní se stala webová stránka mladého Slováka hitem internetu. Na doméně HostMeInCA.com se mu totiž podařilo vybudovat geniální osobní prezentaci, ve které perspektivní Marek Dlugoš, čerstvý absolvent střední školy, hledá letní stáž ve Spojených státech. I když – vlastně už nehledá – už ji našel… Chtěli byste také být v hledáčků těch největších technologických firem na světě jako student Marek? Tak se začtěte.
Ahoj Marku, mockrát ti děkuji, že jsi nabídku na rozhovor přijal. Mohl by ses nám na úvod představit? Kdo jsi? Co tě baví?
Ahoj, som 19 ročný študent, snilek a snažím sa robiť veci, ktoré podľa mňa majú zmysel.
V úvodu jsem zmínil tvůj osobní web HostMeInCA.com, kde žádáš o to, aby si tě nějaká firma vzala pod svá křídla na praxi. Ty už jsi jednou s tímto webem uspěl a do zahraničí ses už tuším dostal, je to tak? Nebo se pletu? Takže to pro tebe není ojedinělý úspěch, ale o již vyzkoušenou techniku :-). Co ti tvá první práce v zahraničí dala? Co tě to naučilo?
Keď som mal ešte 16 rokov vytvoril som prvú verziu hostmeinca.com, kde chcel nájsť rodinu, ktorá by ma u seba ubytovala na jeden školský rok a ja by som mohol študovať na strednej škole. Nechcel som isť cez agentúru, keďže tie pri výške ceny, ktorú jej zaplatíte nevie ani garantovať, že budete v Kalifornii a nie na nejakej farme 50km od akéhokoľvek ďalšieho sveta. Vtedy som bol ešte veľmi naivný, ale získal som obrovský záujem medií po celom svete, našiel som pár rodín, s ktorými som komunikoval. Moja najväčšia chyba bola, že som sa príliš zameral na jednu, ktorá vyzerala byť najlepšia, stále hovorili o tom, čo všetko ako môže byť, ale keď už horeli termíny a trebalo niečo vybavovať, tak v jednom e-maily sa všetko zmenili a napísali, že lepšie bude, ak by som tam prišiel až na univerzitu. Sen sa teda vtedy nesplnil, ale veľa ma to naučilo.
Proč se chceš opět zkusit vydat za velkou louži? A chceš se zase pokusit o to dostat se do Kalifornie?
Teraz som sa už prakticky nezameriaval len na Kaliforniu, ale na celý svet. Použil som síce svoju doménu z prvej verzie, takže sa môže zdať, že hľadám len v Kalifornii, ale nie je to tak.
Budeš potřebovat nějaké vízum nebo zvací dopis? Hrozí třeba, že se tě někdo “ujme” a vše třeba nakonec zkrachuje kvůli tomu, že nedostaneš vízum?
Víza sú veľkým problémom v celom tomto procese, aspoň čo sa práce v US týka. Avšak tie rozbehnutejšie spoločnosti nemajú problém vybaviť pre svojich ľudí J1 víza – teda potrebné pre stáž.
Máš spočítané náklady na tento pracovní “výlet”? Na kolik tě celá tahle sranda vyjde?
Ľudia, ktorí sa mi ozvali sú ochotní pokryť všetky moje náklady – zaplatiť letenky, nájsť a zaplatiť mi vlastné bývanie (s posilkou a bazénom) a navrch toho všetkého ešte dať slušný peniaz ako kompenzáciu za čas a prácu.
Ty sám se věnuješ hned několika oborům – grafice, webdesignu, kódování a programování. Co tě z toho nejvíce baví a co ti z toho podle tebe nejvíce jde?
Najviac som sa doteraz venoval grafike a kódovaniu, ale mojim hlavným problémom je, že ma baví veľké množstvo vecí a potom sa na nič neviem poriadne zamerať :-). Najviac ma baví biznis, ktorý by som chcel robiť v budúcnosti. Avšak zastávam postoj, že pokiaľ chcem robiť biznis a tak by som mal šprtať do všetkého, zlepšovať sa a skrátka prejsť si každou jednou prácou, ktorá potom bude v mojom biznise potrebná, aby som tak vedel najlepšie odhadnúť aj šikovných ľudí a mal prehľad.
Zkus popsat své první krůčky. V kolika letech a jak ses dostal k webovým technologiím? Co tě na nich uchvátilo?
K počítačom som mal dosť blízko už od detstva, aj tak som ironicky nemal nikoho v rodine, kto by ma k nim viedol alebo učil. Sestra vravela, že som vedel vyťukať heslo na klávesnici ešte predtým, než som vôbec vedel abecedu. Pamätám si ako som mal kamaráta na druhej strane republiky a písali sme si stále, čo nové sme sa na počítači naučili a on raz prišiel s tým, že si nainštaloval nejaký softvér na weby a že tam niečo nevie spraviť. Tak som si to nainštaloval aj ja a intuitívne som vedel ako spraviť tie veci. Tam som s tým začal, mal som 11 a drží ma to do dnes. Na weboch sa mi najviac páči práve to ako jednoducho a rýchlo ich človek dokáže ukázať celému svetu.
Kde ses naučil základům kódování, designu a jak dlouho ti trvalo, než jsi zvládal alespoň základní dovednosti?
Paradoxne som neprečital ani jedinú knihu z tejto oblasti. Jednoducho som skúšal a poznám viac naskillovaných ľudí, ktorí šli prakticky rovnakou cestou. Skúšali, sem tam niečo pokazili, prečítali si článok k problematike a riešili veci. To mi bola asi najlepšia škola, ale potom s odstupom času bolo super si zasa niektoré veci viac ukotviť aj cez teóriou.
Co tvůj osobní život? Jak zvládáš školu, práci webdevelopera a k tomu ještě třeba tvůj milovaný basketball? To všechno bez problému stíháš po večerech?
Je to náročné, ale dá sa to zvládnuť. Ako spieva Tina: “Úspech znamená, strážiť si svoj čas.” Snažím sa tak čo najlepšie využiť každú hodinu svojho času, aby som všetko stihol. Škole doobeda sa ešte nevyhnem, ale poobede makám za počítačom. Milovaný basketbal som trocha odsunul, keďže som rok dozadu začal so spoločenským tancom a trénujem prakticky každý deň. Keď sa večer vrátim z tréningu, tak ešte možno na niečom popracujem alebo sa učím.
Nemáš trochu strach z toho, že jdeš do zcela neznámého prostředí, do země, kde se mluví zcela jiným jazykem a i když anglicky umíš asi dobře, tak… nebojíš se toho?
Prirodzene pred tým mám veľký rešpekt, je tam veľa rizikových faktorov, ale snažím sa to jednoducho prekonať, pokiaľ si na druhej strane chcem užívať.
Na jak dlouho vlastně chceš odjet?
Chcem v podstate vyplniť čas po skončení strednej školy, pred nástupom na univerzitu, čo sú cca 4 mesiace. Ale vôbec by mi nevadilo si jeden mesiac z toho užiť niekde v zahraniči, len tak cestovaním, keďže je to moja vášeň.
Co vše jsi musel udělat pro to, aby se nabídku vůbec začaly hrnout? Jak se o tvém webu a o tobě lidé vlastně měli dozvědět?
Najprv som to len tak posielal pár známym, o ktorých viem, že by sa im mohol hodiť človek do tímu alebo majú kontakty a vedeli by ma niekam doporučiť. Ako som už spomenul, hostmeinca mala už aj prvú verziu, ktorá vtedy bola populárna na Y Combinator Hacker News, tak som sa ju tam rozhodol skúsiť zavesiť znova a šiel skúšať s tanečnou partnerkou, keďže som mal ďalší deň otvárať ples. Ľudia ju za ten čas odhlasovali na prvé miesto na titulke, čo mi v ten deň spravilo motýle v bruchu a 30 tisíc návštev. Prirodzene aj plný inbox.
Jak dlouho ti trvalo, než jsi dal dohromady svůj nový web?
Idea prichádzala tak dlhodobo. Najprv mi kamarát doporučil urobiť si životopis. Keď bol hotový, pochopil som, že životopisy dnes už nikoho čítať nebaví a ľudia radšej prepošlú alebo zazdieľajú web ako nejaké PDF. Páči sa mi, keď človek dáva niečo navyše a web mi prišiel ako dobré riešenie prezentácie, kde som vlastne spravený životopis použil už len ako čerešničku na torte.
Co máma, rodina, přítelkyně či milenka, nebudeš jim tady chybět?
Mama sa prirodzene trocha bojí, rodina je v pohode a podporuje ma. Priateľku zatiaľ nepoznám a Baška to na na tú dobu nejako určite prežije.
Na závěr jen otázka – už se ti ozval někdo s nějakou konkrétní nabídkou?
Jasné. Pravedže posledné dni som strávil výhradne odpovedaním na e-maily. Dostal som vyše 150 e-mailov s ponukami na leto z celého sveta. Od Hawaiia, San Francisca cez európsky Paríž, Berlín až po východné Kuala Lumpur, či Nový Zéland.
Niektorí napísali len tak, aby pochválili moju prácu a web, niektorí prišli zasa s návrhmi ako ho zlepšiť.
Ty sám jsi nedávno dokončil střední školu. Už víš, na jakou vysokou školu se vydáš?
Ano. Ja som pôvodne veľmi chcel Anglicko, konkrétne University of Cambridge (obor Computer Science), ale keďže ma tam po pozvani a absolvovaní ústnych skúšok nevzali (mal som jedno ústní (tzv. subject interview) z Computer Science , na ktoré som dostal feedback s nadmernou spokojnosťou skúšajúcich, ale při subject interview z Mathematics mi povedali, že nemám až taký silný základ), tak Londýn pre mňa nebol až tak zaujímavý. Stálo by to veľa peňazí, čo by nebol až taký problém, ale je to pre mňa skrátka príliš veľké mesto pre život. A čo je pre Londýn bežné: “Every distance is long”. Praha mi príde veľmi optimálne riešenie, keďže tam už poznám kopec ľudí a je to metropolitnejšie mesto, ale nie zas tak veľké a poskytuje všetko, čo potrebujem.
A co maturita, byl jsi nervozní? Já jen prozradím, že Marek je hrozný šprt a tak odmaturoval se samými jedničkami…
Source : Krcmic.cz
V současné době máme kolem 2790 kalkulaček a převodních tabulek, které vám pomohou rychle spočítat vše pro oblasti jako jsou: a další nástroje neustále vyvíjíme. Naším cílem je stát se jednotným kontaktním místem pro všechny lidi, kteří potřebují rychlé výpočty nebo kteří potřebují najít rychlou odpověď pro základní dotazy na Internetu. Kromě toho věříme, že internet by měl být zdrojem bezplatných informací. Všechny naše nástroje a služby jsou proto zcela zdarma a není nutná žádná registrace k tomu, abyste je mohli používat. Každou kalkulačku jsme kódovali a vyvinuli individuálně a sami si ji důkladně otestovali. Pokud však zaznamenáte nějakou chybu, informujte nás, prosím. Zatímco většina kalkulaček na Justfreetools.com je navržena tak, aby byla univerzálně použitelná pro celosvětové použití, některé kalkulačky a tabulky se mohou vztahovat jen pouze pro konkrétní země (například výpočet daní z příjmů se bude lišit pro jednotlivé země apod.)